Czy wedolizumab pomoże pacjentom z chorobą Crohna?

Artykuły naukowe związane z NZJ (zawsze pamiętamy o podaniu autora i źródła kopiowanego materiału).

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Posty: 1479
Rejestracja: 22 sty 2009, 17:20
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Czy wedolizumab pomoże pacjentom z chorobą Crohna?

Post autor: izo.sim » 29 sie 2014, 18:06

Znalazłam, więc dzielę się z wszystkimi zainteresowanymi, zwłaszcza z tymi, którym nie pomógł ani Remicade, ani Humira

http://www.egastroenterologia.pl/Czy-we ... 13966.html
https://marcinsim.wordpress.com/

02.05.2011 - 25.01.2012 HUMIRA
REMICADE:
05.06.2012, 19.06.2012, 16.07.2012,
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:
I. 6.01.2012 uchyłek Meckela
II. 10.02.2012 resekcja ileo-cekalna
III. 27.04.2012 resekcja zespolenia z II operacji i wstępnicy

Awatar użytkownika
Karolka91
Początkujący ✽✽
Posty: 123
Rejestracja: 21 sty 2014, 19:37
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Czy wedolizumab pomoże pacjentom z chorobą Crohna?

Post autor: Karolka91 » 29 sie 2014, 21:33

Słyszałam, że ma być dostępny od przyszłego roku oraz że miał bardzo obiecujące rezultaty w czasie badań w CSK MSW w Warszawie. Ktoś wie może coś więcej?

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 859
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Czy wedolizumab pomoże pacjentom z chorobą Crohna?

Post autor: atabe » 30 sie 2014, 18:29

Moja córka jest w programie badawczym tego leku. Ze styczności z pacjentami powiem tak-jest różnie,jak z każdym lekiem. Jednym pomaga od razu innym wcale. Często zaskakuje wspomagany immunosupresją w postaci np. azathiopriny. Tak było w przypadku mojej córy. Dopiero przy zwiększeniu dawki AZA udało się odstawić sterydy. Ale teraz jest remisja/trzeci rok/ ,nadal na leku. :roll:

Przemek H.
Debiutant ✽
Posty: 24
Rejestracja: 03 mar 2015, 20:52
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy wedolizumab pomoże pacjentom z chorobą Crohna?

Post autor: Przemek H. » 04 mar 2015, 16:46

Dotychczas ukazały się dwa przeglądy systematyczne oceniające skuteczność wedolizumabu:
1) Hazlewood et al.
2) Singh et al.

Obydwa wskazują, że wedolizumab nie ma wyższej skuteczności niż inne leki biologiczne.

Wnioski mogą być nie do końca właściwe ponieważ: nie ma badań bezpośrednio porównujących leki biologiczne (wszystkie badania są z placebo jako grupą kontrolną), a projekt badań i charakterystyka pacjentów włączonych do badań dla poszczególnych leków były bardzo różne.

Niemniej jednak udostępnienie kolejnej opcji terapeutycznej (kolejnego leku, który można zastosować po niepowodzeniu innymi) ma ogromne znaczenie.

Ocena konsekwencji zdrowotnych i kosztowych stosowania wedolizumabu stanowi część mojej rozprawy doktorskiej, do której niezbędna jest mi ankieta wypełniona przez dorosłe osoby z Cronem. Zachęcam więc do jej uzupełnienia (szczegóły w stopce).

Kto wie :-) może publikacja wyników doktoratu skłoni producenta wedolizumabu do złożenia wniosku o refundację leku również w Polsce (w UK już podjął takie starania).

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy wedolizumab pomoże pacjentom z chorobą Crohna?

Post autor: Mamcia » 04 mar 2015, 19:44

A kiedy obrona?? Jak przed 30 lipca to zapraszam na tegoroczny konkurs J-elity. Jak później to za dwa lata.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Przemek H.
Debiutant ✽
Posty: 24
Rejestracja: 03 mar 2015, 20:52
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy wedolizumab pomoże pacjentom z chorobą Crohna?

Post autor: Przemek H. » 04 mar 2015, 20:05

Dziękuje za zaproszenie.

Do obrony jeszcze kilka miesięcy.
Praca będzie w formie cyklu publikacji naukowych, więc nie wiem czy będzie się kwalifikować do konkursu. Na pewno spróbuje.

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Czy wedolizumab pomoże pacjentom z chorobą Crohna?

Post autor: alate » 18 wrz 2015, 14:29

jest coś więcej wiadomo nt leku ?
na stronie Centrum Informacji o Lekach jest jedynie informacja, że Entyvio (Vedolizumab) został w maju 2014r. wprowadzony do obrotu w całej UE
jak to jest w ogóle ? jeśli jest wprowadzony do obrotu, to znaczy, że nie jest już w fazie badań klinicznych ? można go stosować w programach lekowych? nie znam się na tym kompletnie
piszcie wszystko, co tylko wiecie, proszę
Crohn ? Z tym da się żyć !

ODPOWIEDZ

Wróć do „NZJ - artykuły naukowe”