Od nowego roku zmiany w leczeniu biologicznym w reumatologii

Artykuły naukowe związane z NZJ (zawsze pamiętamy o podaniu autora i źródła kopiowanego materiału).

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Od nowego roku zmiany w leczeniu biologicznym w reumatologii

Post autor: Baby » 09 paź 2013, 14:40

Może nie do końca o NZJ ale wielu z nas CuDaków to dotyczy.

"-Szykujemy się do wprowadzenia poważnych zmian w leczeniu biologicznym. W nowym roku pojawią się nowe leki, ale i zaostrzone zostaną kryteria terapii biologicznych – zapowiada prof. Witold Tłustochowicz, krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii w rozmowie z reumatologia.pl."

więcej: http://www.ereumatologia.pl/Prof-Tlusto ... 10589.html
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Posty: 1053
Rejestracja: 16 lut 2008, 18:49
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Od nowego roku zmiany w leczeniu biologicznym w reumatologii

Post autor: kasia38 » 09 paź 2013, 15:02

o mój pan dr z Szaserów :)
przez 5 lat dawał mi Remika na stawy i chwała mu za to, ale ....
nie wpadł na pomysł, że to może Crohn :(
po perforacji jelita ucieszył się, że "wreszcie wiemy co mi jest" - ledwo się powstrzymałam od powiedzenia, dobrze, że nie po sekcji zwłok
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Od nowego roku zmiany w leczeniu biologicznym w reumatologii

Post autor: Baby » 09 paź 2013, 15:11

kasia38, Kasia nieźle. A jak lekarz wytłumaczył fakt, że mimo podawania biologii Crohn się wykluł?
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: Od nowego roku zmiany w leczeniu biologicznym w reumatologii

Post autor: kalka_96 » 09 paź 2013, 15:24

Baby, ja wnioskuję z wypowiedzi kasia38, że na początku miała objawy tylko stawowe a potem okazało się że to od crohna, tak?

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Posty: 1053
Rejestracja: 16 lut 2008, 18:49
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Od nowego roku zmiany w leczeniu biologicznym w reumatologii

Post autor: kasia38 » 09 paź 2013, 15:47

kalka_96, dokładnie tak, ale przy tych objawach stawowych miałam też epizody biegunek i chudnięcia, miałam jednodniowe gorączki do 39 i zgłaszałam bóle brzucha....
dostawałam wtedy mniejszą dawkę Remicade niż przy Crohnie i podobno dlatego maskowało to objawy choroby, ale ... wystarczyło przecież zrobić kolonoskopię....
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Od nowego roku zmiany w leczeniu biologicznym w reumatologii

Post autor: Baby » 06 gru 2013, 13:08

WrednaTubisia, z tego co się ostatnio dowiedziałam zapalenie stawów typu 1 towarzyszące NZJ najlepiej poddaje się leczeniu infliksimabem.

Polecam bardzo fajny artykuł: Artropatie towarzyszące nieswoistym zapaleniom jelit

To ze strony J-elity:
"Objawy stawowe takie jak bóle i obrzęki dość często towarzyszą NZJ, a czasami mogą nawet wyprzedzać o kilka miesięcy właściwe objawy jelitowe. W ch. L-C częściej niż z w WZJG dochodzi do zapalenia stawów obwodowych. Najczęściej pacjenci skarżą się na bóle stawów kolanowych, łokciowych, biodrowych i nadgarstków. Objawy te są z reguły przejściowe i aczkolwiek bardzo dokuczliwe, przebiegają bez deformacji stawów. Natomiast objawy podobne do zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (zzsk) są rzadsze, występuje częściej u chorych na ch. L-C i mogą pojawić się niezależnie od przebiegu choroby zasadniczej. Leczenie zmian stawowych polega przede wszystkim na leczeniu choroby podstawowej i łagodzeniu dolegliwości bólowych. Gdy zapaleniu stawów nie towarzyszą objawy jelitowe, niesterydowe leki przeciwzapalne powinny być stosowane z dużą ostrożnością. Wybór leków znieczulających i ich dawkowanie powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym.

Bardzo rzadko u chorych na NZJ występują objawy charakteryzujące się bólami kostno-mięśniowymi i sztywnością, tkliwością tkanek miękkich, ogólnym zmęczeniem, którym towarzyszyć mogą zaburzenia snu. Objawy mogą być umiejscowione w różnych rejonach, ale najczęściej obejmują szyję, kark, plecy, łopatki, miednicę i ręce."


Szkoda, że nie będziesz mogła być z nami na Dniach Edukacji w Warszawie bo właśniedr hab. Piotr Albrecht będzie mówił o "Powikłaniach stawowe w NZJ".
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Od nowego roku zmiany w leczeniu biologicznym w reumatologii

Post autor: Natuśka » 06 gru 2013, 13:18

Baby pisze: z tego co się ostatnio dowiedziałam zapalenie stawów typu 1 towarzyszące NZJ najlepiej poddaje się leczeniu infliksimabem.
We Wrocławiu na reumato mówili mi, że gdy jest Crohn i stawy to najlepiej infliksimab.
Ale w sumie Remica też stosują w reumatologii...
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Od nowego roku zmiany w leczeniu biologicznym w reumatologii

Post autor: Natuśka » 06 gru 2013, 16:39

No ja właśnie czekam te 4 miesiące :razz:
Niech dadzą Humirę- może zaskoczy :wink: Grunt, że chcą dać!

pS. Kurde, teraz zauważyłam, że piszę jak pijana- nie to co chciałam przekazać (w sensie ja swojej poprzedniej wypowiedzi nie rozumiem :neutral: )
Bo mi tam chodziło o Humirę, a nie Remica... :doh:
Ostatnio zmieniony 06 gru 2013, 16:40 przez Natuśka, łącznie zmieniany 1 raz.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Od nowego roku zmiany w leczeniu biologicznym w reumatologii

Post autor: Natuśka » 06 gru 2013, 17:52

WrednaTubisia pisze:a czym sobie teraz radzisz? Znaczy leki
No ja właśnie jestem w ciemnej "d", gdyż mój żołądek nie lubi NLPZ-ów i nic nie biorę. Żyję w bólu, gdy już wali mi na łeb (w sensie ten ból), biorę Zaldiar, ale po nim życia też nie mam. W zastrzykach już mi nie chcą dawać, bo za dużo się już źgałam :neutral:
Raz w tygodniu mam rehabilitanta, codziennie ćwiczę sama, oklejam się tejpami i jakoś leci.
15 stycznia mam przyjęcia na reumato na ponowną ocenę- póki co miałam 2, teraz będzie 3.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Od nowego roku zmiany w leczeniu biologicznym w reumatologii

Post autor: Natuśka » 06 gru 2013, 18:32

WrednaTubisia pisze: właśnie czekam na piłkę :mrgreen: , bo mam na niej siedzieć przed kompem (zamiast krzesła)
Ja tak mam od października :razz:
Najgorzej, bo pilnować się trzeba, bo można sobie też siąść na niej jak Quasimodo :wink:

Z NLPZ w leczeniu reumato, gastro dopuszczają Celebrex.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Od nowego roku zmiany w leczeniu biologicznym w reumatologii

Post autor: obyty.z.cu » 06 gru 2013, 19:31

WrednaTubisia pisze:a do tego czasu sterydy max i się nie przejmować i łykać tramal
przykro mi...i rozumiem ....
ech,u mnie to już nie pomaga,a przynajmniej mało.
Lepszy jest Transtec w plastrach,tyle,że pod nimi robi sie po 2 dniach odczyn alergiczny i nie da sie dłużej wytrzymać.
Pomaga,więc stosuje,szczególnie na dłuższe jazdy autem,albo inne przypadłości.
Swoją drogą jak ja mam wytrzymać na weselu bratanicy :oops:
bolą jelita,boli kręgosłup ...ech...
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

moth
Debiutant ✽
Posty: 45
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:35
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Od nowego roku zmiany w leczeniu biologicznym w reumatologii

Post autor: moth » 23 lut 2014, 14:59

znam ten ból, w listopadzie wykryli mi zzsk do mojego crohna, z tym że ja czekam do marca - nie mogę brać nic przeciwzapalnego "żeby czasem nic się nie polepszyło", nawet rehabilitacji nie mogę dostać, a w marcu będzie klasyfikacja na biologiczne. Z tego co zrozumiałam w Waszych wypowiedziach na zzsk + crohn najlepiej działa infliksimab i o to starać się zabiegać?
U mnie jest dość skomplikowana sytuacja, bo Gastrolog nie uważa że mam zzsk, a wręcz chce podważyć diagnozę reumatologów. Ewidentnie chce mi zaszkodzić...
"poczucie humoru dobrze amortyzuje życiowe wstrząsy" :)
imuran x50mg
asamax x2g
humira 40mg
+ zzsk + osteopenia + astma i alergia

ODPOWIEDZ

Wróć do „NZJ - artykuły naukowe”