Pytanie na śniadanie - jelita nasz drugi mózg

Wątki z linkami do arykułów/programów/wywiadów związanych z NZJ.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gosia R.
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 27 cze 2015, 20:01
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pytanie na śniadanie - jelita nasz drugi mózg

Post autor: Gosia R. » 09 lut 2016, 17:11

Dzisiaj w Pytaniu na śniadanie został poruszony temat jelit w tym również wrzodziejącego zapalenia jelita grubego - może kogoś zainspiruje. Miłego oglądania :).

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/239548 ... -organizmu
2metryzdrowia.pl

irek
Początkujący ✽✽
Posty: 175
Rejestracja: 04 sty 2014, 08:22
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb

Re: Pytanie na śniadanie - jelita nasz drugi mózg

Post autor: irek » 09 lut 2016, 19:33

Gosia R. pisze:może kogoś zainspiruje. Miłego oglądania :).
Obejrzałem ,poczytałem bloga i powiem krótko super,że się tak udzielasz.Mam wrażenie,że emanujesz bardzo pozytywną energię.Oby tak dalej.Oby jak najwięcej chorych zaraziło się Twoim nastawieniem i promiennymi oczami.
Wszyscy mówili,że się nie da zrobić,ale przyszedł jeden,który nie wiedział,że się nie da i to zrobił.

Aby być mądrym,nie wystarczy mieć wiele ksiąg:
Osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pytanie na śniadanie - jelita nasz drugi mózg

Post autor: Mamcia » 09 lut 2016, 20:42

Każdy może ustalić sobie własną dietę. Powstaje jednak mylne wrażenie, że dietą bez...... (tu każdy wstawia swoje) można się wyleczyć. Niestety tak nie jest.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Gosia R.
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 27 cze 2015, 20:01
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pytanie na śniadanie - jelita nasz drugi mózg

Post autor: Gosia R. » 10 lut 2016, 09:37

Szanuję Twoje zdanie, jednak kompletnie inaczej patrzę na tę chorobę. Szczęśliwie moje aktualne działania zaowocowały odstawieniem leków :), to już 10 miesięcy.
Czy tak będzie już do końca - wierzę, że tak :).
2metryzdrowia.pl

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pytanie na śniadanie - jelita nasz drugi mózg

Post autor: michal_mg » 10 lut 2016, 10:32

Gosia R., niestety są tacy dla których liczą się tylko badania - i to tylko te przyjęte i uznane za obowiązujące. To, że w chorobie działają też inne mechanizmy to ONI uważają to za idiotyzm lub "mylące wrażenie". To się dzieje z każdym co idzie pod prąd - niezależnie, czy efekty są, czy nie.

Wreszcie jakiś moment w mediach, gdzie była mowa tylko o CU, bo do tej pory zawsze był to jedynie temat poboczny :)
Obrazek

Jac
Początkujący ✽✽
Posty: 170
Rejestracja: 14 lip 2013, 13:29
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Pytanie na śniadanie - jelita nasz drugi mózg

Post autor: Jac » 10 lut 2016, 13:21

Szkoda tylko, ze pani psychodietetyk wypowiadając się na temat zespołu jelita nadwrażliwego, wprowadza odbiorów w błąd, mówiąc, że tej choroby nie potwierdza się badaniami.
Najwyraźniej ta pani nie słyszała o wprowadzonym w ubiegłym roku pierwszym teście krwi (IBSchek), pozwalającym potwierdzić u części pacjentów tą właśnie chorobę.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pytanie na śniadanie - jelita nasz drugi mózg

Post autor: Mamcia » 10 lut 2016, 19:33

Czy do swojego tekstu ma dodać wyjaśnienie
Każdy może ustalić sobie własną dietę. Powstaje jednak mylne wrażenie, że dietą bez...... (tu każdy wstawia swoje) można się wyleczyć. Niestety tak nie jest.
Złagodzenie objawów przy diecie eliminacyjnej, może wystąpić, ale każdy chory musi ustalić własną dietę. Niestety dieta nie leczy. A w medycynie nie ma innej drogi jak badania kliniczne. Natomiast każdy chory może mieć inne reakcje i na dietę i na leki.
Nie będę przyjmowała tomu wypowiedzi przedmówców, bo to nie mój styl. Gdyby nie badania kliniczne ot bylibyśmy na etapie guseł i zabobonów.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pytanie na śniadanie - jelita nasz drugi mózg

Post autor: obyty.z.cu » 10 lut 2016, 20:20

michal_mg pisze:niestety są tacy dla których liczą się tylko badania - i to tylko te przyjęte i uznane za obowiązujące. To, że w chorobie działają też inne mechanizmy to ONI uważają to za idiotyzm lub "mylące wrażenie"
przecież to zupełnie nie o to chodzi.Bez tych badań to bylibyśmy w średniowieczu.
Dlatego zawsze piszemy,że -> każdy choruje po swojemu,a to co jednemu służy, to wcale nie oznacza że tak będzie u wszystkich.
Tyle i aż tyle,reszta to tylko podpinanie się pod ..jakieś uprzedzenia.
Gosia R. pisze: Szczęśliwie moje aktualne działania zaowocowały odstawieniem leków , to już 10 miesięcy.
Czy tak będzie już do końca - wierzę, że tak .
I super,choć ja uważam że odstawienie leków jest bardzo ryzykowne.
I mi się zdażało mieć na pocżatku chorowania okresy długie bez oznak choroby,ale to do czasu.
Oby Twoja remisja trwała jak najdłużej.Mam tylko nadzieję że pozostajesz pod opieką lekarza .
Mamcia pisze:Złagodzenie objawów przy diecie eliminacyjnej, może wystąpić, ale każdy chory musi ustalić własną dietę. Niestety dieta nie leczy.
no właśnie.
Ja tylko dodałbym,że jeśli ktoś decyduje się iść w tę stronę, to wymaga to wcześniejszej edukacji ,tu nie wystarczy powiedzieć że nie będę jadł tego czy tego.Tu trzeba wiedzieć co trzeba dostarczyć organizmowi,dlaczego i w jakiej ilości i postaci.
No i dobrze by robić kontrolne badania,tu nie wystarczą słowa - czuję się dobrze !!

Remisja ma też swoje rodzaje...a nasze choroby są bardzo podstępne.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pytanie na śniadanie - jelita nasz drugi mózg

Post autor: michal_mg » 10 lut 2016, 21:22

Mamcia pisze:Niestety dieta nie leczy.
mi nie chodzi aby się spierać dla samej zasady. Zasadą jednak każdej diety jest to aby przestrzegać reguł. Parę wątków na forum pokazuje jednak, że trzymanie się reguł jest nieżyciowe, bo jesteśmy tylko ludźmi, a żyć się chce. Wg mnie to jest główny problem.
Proponuje znaleźć sponsora aby wyłożył kasę na badania co do diet w naszych dolegliwościach. Problem jest jednak w tym, że sponsor daje kasę z myślą o zyskach - a w badaniach diet zysków raczej nie będzie. Koło się więc zamyka.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „NZJ w mediach”