Szanowni Państwo,
w załączeniu pismo z NFZ, które otrzymaliśmy na spotkaniu „Dialog dla Zdrowia” od Ministra Cezarego Rzemka w celu rozpowszechnienia wśród pacjentów.
Wynika z niego jednoznacznie, że zaświadczenie o chorobie przewlekłej, stosowanej terapii będące podstawą do podejmowania decyzji, w tym wystawiania recept refundowanych bez względu na to, czy specjalista ma kontrakt z NFZ. Innymi słowy, zaświadczenie od lekarza przyjmującego prywatnie ma tą samą wagę co od lekarza przyjmującego w ramach ubezpieczenia.
Z pisma wynika, że każdy lekarz w zakresie swojej wiedzy podejmuje decyzje terapeutyczne. Oznacza to, że lekarz rodzinny na podstawie dokumentu jakim jest wypis ze szpitala z zaleceniami, ma prawo do wypisania recepty refundowanej, a NFZ nie ingeruje w autonomię tych decyzji.
Oznacza to, że np. na podstawie wyniku badania kolonoskopowego stwierdzającego WZJG o lekkim przebiegu, lekarz rodzinny może z powodzeniem leczyć pacjenta przepisując leki refundowane bez narażenia się na kary ze strony Funduszu.
Informacja ta jest niezwykle ważna, bo może zredukować sztuczne kolejki do specjalistów i ułatwić Państwu życie.
Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Mossakowska