Przejdź do treści

Wielki sukces „J-elity”! Nowy lek w tabletkach dla pacjentów z chorobą Leśniowskieago-Crohna i colitis ulcerosa wchodzi do refundacji!

Chodzi o upadacytynib – innowacyjny lek podawany doustnie w programach lekowych dla dorosłych pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Towarzystwo „J-elita” zabiegało o jego refundację od wielu miesięcy, podobnie jak o obniżenie zbyt restrykcyjnych kryteriów kwalifikacji do programów terapeutycznych.

I wreszcie mamy to! Podczas wczorajszej (14 marca) konferencji prasowej ministra zdrowia Izabela Leszczyna oraz wiceminister Maciej Miłkowski ogłosili długo wyczekiwane przez nas zmiany na liście leków refundowanych, która wejdzie w życie od 1 kwietnia br.

– Bardzo mocno pozmienialiśmy programy lekowe dla pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna i z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego – uruchomiliśmy leczenie upadacytynibem, również zmieniliśmy kryteria kwalifikacji – oznajmił Maciej Miłkowski.  Podkreślił także, że nieswoiste zapalenia jelit (NZJ) to „bardzo poważna jednostka chorobowa, dotykająca młode osoby (dlatego) zmieniliśmy programy lekowe w zakresie lepszego monitorowania skuteczności, bo skuteczność w tej jednostce chorobowej jest jeszcze niezbyt dobra – często proc. pacjentów nie odpowiada na leczenie. Chcemy mieć jak najwyższe wskaźniki, żeby za pierwszym razem ten pacjent był jak najbardziej skutecznie leczony.

Z kolei ministra Leszczyna podziękowała swojemu zastępcy za to, „że wciąż możemy oferować naszym pacjentom coraz to nowe najnowsze terapie lekowe i tutaj nie mamy się czego wstydzić i myślę, że możemy porównać z państwami, które są od nas sporo bogatsze”.

walka trwała długo

Przedstawiciele „J-elity” zabiegali o refundację upadacytynibu i pozostałe zmiany podczas dwóch spotkań z wiceministrem zdrowia ds. polityki lekowej Maciejem Miłkowskim, jesienią ub.r oraz na początku marca br. Mówiliśmy o nich podczas debat z udziałem ekspertów, m.in. „Medycznej racji stanu” i konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2024” na Zamku Królewskim. Wprowadzenie tego leku na wniosek naszej organizacji i klinicystów zostało również wpisane na listę postulatów do Ministerstwa Zdrowia sformułowanych w styczniu br. przez Parlamentarny Zespółu ds. Chorób Jelit, który powstał z inicjatywy w Sejmie z inicjatywy posłanki Żanety Cwaliny-Śliwowskiej.

Upadacytynib uzyskał refundację w leczeniu dorosłych pacjentów z rozpoznaną ciężką lub umiarkowaną, czynną postacią choroby Leśniowskiego-Crohna. Będzie to pierwszy lek z grupy inhibitorów JAK w tabletkach dla pacjentów z ch.L-C. Będzie  go można stosować także w leczeniu dorosłych pacjentów z postacią ciężką lub umiarkowaną wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. To kolejny preparat z grupy inhibitorów JAK dla chorych z WZJG. Lek wykazał skuteczność w indukowaniu i podtrzymaniu remisji w badaniach klinicznych, a analiza zdarzeń niepożądanych związanych z leczeniem udowodniła także bardzo duże bezpieczeństwo stosowanej terapii. W analizie korelującej upadatycynib z pozostałymi stosowanymi terapiami, okazał się on najskuteczniejszym, zarówno w uzyskiwaniu remisji klinicznej, jak i endoskopowej.

Wspierając Towarzystwo „J-elita” wspierasz naszą walkę o dostęp do nowoczesnego leczenia! Przekaż 1,5% na Towarzystwo „J-elita”, KRS 0000238525

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!