Przejdź do treści

Towarzystwo „J-elita” solidarne z ukraińskimi chorymi na NZJ

Towarzystwo „J-elita” wspiera ukraińskich uchodźców z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Vladyslav z Kijowa ma dwadzieścia trzy lata, jest studentem czwartego roku prawa na Uniwersytecie w stolicy Ukrainy i choruje na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Do Polski przyjechał po napaści Rosji na jego ojczyznę razem z matką, czternastoletnią siostrą i ojcem. Cały dorobek życia musieli zmieścić w dwóch walizkach. W Rzeszowie rodzina trafiła pod skrzydła oddziału „J-elity”. – Ojciec i syn dostali miesięczną przepustkę z wojska. Vladyslav dotarł strasznie wychudzony i wyniszczony, jest w ciężkim zaostrzeniu, w Ukrainie z powodu wojny nie mógł kontynuować leczenia biologicznego – mówi zaangażowana w pomoc Marlena Szajer z podkarpackiego oddziału Towarzystwa „J-elita”.

W pomoc dla chorego Ukraińca i jego rodziny zaangażowało się wiele zaprzyjaźnionych z „J-elitą” osób, instytucji i organizacji. Dzięki życzliwości prof. Rafała Filipa i innych lekarzy młody mężczyzna jest leczony biologicznie w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Nim do tego doszło, na pierwszą wizytę przyjął go gastrolog Stepan Lysak ze szpitala w Nisku, który przetłumaczył z ukraińskiego dokumentację medyczną pacjenta. Biegła tłumaczka z Urzędu Wojewódzkiego pomogła w uzyskaniu przez uchodźcę orzeczenia o niepełnosprawności. Mężczyzna wraz z bliskimi mieszkał u zaprzyjaźnionej rodziny w Rzeszowie, która załatwiła mu pracę. Wolontariusze z „J-elity” znaleźli amerykańską fundację, która pokryje przez rok koszty wynajęcia i utrzymania mieszkania całej rodziny. Mężczyzna zamierza kontynuować studia w Polsce. Ojciec Vladyslava wrócił na Ukrainę, gdzie dołączył do żołnierzy na froncie. Dzięki prywatnej zbiórce został wyposażony w nowoczesny hełm, kamizelkę kuloodporną i mundur. Wsparcia rodzinie udzieliła także Ogólnopolska Fundacja Doradców Podatkowych.

Od początku agresji Rosji na Ukrainę granicę z Polską przekroczyło ponad trzy miliony uchodźców. Wolontariusze „J-elity” pomagają im na granicy i w różnych miastach, a organizacja na swojej stronie internetowej stworzyła specjalny serwis internetowy dla pacjentów z IBD w języku ukraińskim. Chorzy z napadniętego państwa znajdą w nim informacje m.in. na temat bezpłatnej pomocy medycznej i uzyskania recepty. Pacjenci z Ukrainy, którzy skontaktują się z „J-elitą” mogą uzyskać pomoc w zakresie konsultacji ze specjalistą i kontynuacji leczenia. Dzięki wsparciu z Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Crohna i Colitis Ulcerosa (EFCCA), „J-elita” stworzyła możliwość konsultacji telefonicznej z pracującym w Polsce ukraińskim lekarzem, a dla osób znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji materialnej będzie także możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu leków w postaci kart podarunkowych do realizacji w sieci aptek.

Od początku czerwca w ramach Projektu pt. „Wsparcie uchodźców z Ukrainy chorych na nieswoiste zapalenia jelita i ich rodzin” współfinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Wspieramy Ukrainę, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji, uruchomiliśmy bezpłatną infolinię wraz z adresem mailowym w języku ukraińskim. Ukraińcy mogą zasięgnąć tam informacji na temat leczenia, zakupu leków, kontynuacji programów lekowych czy badań klinicznych w naszym kraju. Ponadto, dzięki projektowi, oferujemy uchodźcom chorym na NZJ i ich najbliższym bezpłatne poradnictwo psychologiczne w ich języku. Środki zostaną także przeznaczone na dofinansowanie zakwaterowania znajdujących się w trudnej sytuacji przyjezdnych. Na realizację tych działań otrzymaliśmy grant w wysokości 25 tys. zł, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni!

Utrzymujemy także stały kontakt ze Stowarzyszeniem Pacjentów z Nieswoistymi Chorobami Jelit „ПОВНОЦІННЕ ЖИТТЯ” w Ukrainie. Dzięki temu pośredniczymy w rozmowach z agencjami rządowymi na temat dostawy leków na wschód oraz w rozmowach z firmami farmaceutycznymi nt. braków leków w Ukrainie. Od początku wojny do Lwowa – a stamtąd do Kijowa i indywidualnych pacjentów – wyruszyły trzy transporty z darami, m.in.: produktami leczniczymi, pieluchomajtkami dla dorosłych, sprzętem stomijnym, cewnikami, opatrunkami, zabawkami, kocami, śpiworami i środkami czystości. Część z nich przekazały greckie Hellenic Society of Crohn´s Disease and Ulcerative Colitis Patients (HELLESCC) oraz EFCCA. Do Ukrainy zawiozła je m.in. wolontariuszka „J-elity”, Daria Szajer. W akcję zaangażowały się: Ogólnopolska Fundacja Doradców Podatkowych, Fundacja Encora, Fundacja Adra Polska oraz grupa Radymno Pomoc dla Ukrainy i sklep Med4me. Współpraca ze stowarzyszeniem ukraińskim stale się rozwija, planujemy kolejne projekty.

–  Jesteśmy wstrząśnięci wojną w Ukrainie i razem z EFCCA robimy, co w naszej mocy, żeby wesprzeć pacjentów z NZJ, zarówno w Polsce, jak i w napadniętym przez Rosję kraju – mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes Towarzystwa „J-elita”. – Ponieważ nie widać końca tej wojny, a potrzeby chorych na NZJ oraz ich rodzin są coraz większe, zwracamy się z apelem o dalsze wsparcie mieszkańców Ukrainy. Sami także piszemy projekty grantowe, by pozyskać środki na kontynuację naszych działań.

hoł

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!