Przejdź do treści

Światowy Dzień NZJ w Rzeszowie

Połączenie edukacji i zabawy, czyli wykłady i piknik w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie – tak oddział Podkarpacki „J-elity” świętował 16 czerwca br. Światowy Dzień NZJ.

Chociaż pogoda była idealna do zabawy na świeżym powietrzu, na wykłady, które rozpoczęły się około godziny 10, przybyło kilkadziesiąt osób. Zebranych przywitał prof. dr hab. n. med. Bartosz Korczowski, który od lat jest gospodarzem zarówno IBD Day, jak i Dni Edukacji o NZJ w Rzeszowie. Następnie Anna Kuta-Mach i Piotr Chrzanowski przedstawili działalność „J-elity” w kraju i na Podkarpaciu. Profesor Korczowski podkreślił, że dzięki staraniom Towarzystwa poszerzyła się lista leków refundowanych, co ma znaczący wpływ na leczenie pacjentów z NZJ. O leczeniu z uwzględnieniem aktualnej listy leków refundowanych stosowanych w nieswoistych chorobach zapalnych jelit opowiedział lek. med. Stepan Lysak. Następnie dietetyk mgr Natalia Bator wygłosiła prelekcję pt. „Niedobory odżywcze w NZJ – od teorii do praktyki”. Natalia, podobnie jak psycholog p. Beata Czado jest wolontariuszem udzielającym porad podczas spotkań „Brygady-J” (w każdy ostatni wtorek miesiąca od godz. 16) i razem z nami odwiedza pacjentów przebywających na Oddziale Dziecięcym i Gastroenterologicznym tutejszego szpitala. Jej wystąpienie zyskało uznanie zarówno w oczach pacjentów, jak i samego profesora. Po takim sukcesie nie może zabraknąć Natalii podczas jesiennych Dni Edukacji. Po raz kolejny wsparcia udzieliła nam również Sara Kołcz, reprezentująca firmę Pharmabest, która wygłosiła prelekcję pt. „Nasi sprzymierzeńcy – Vivomixx” oraz przywiozła gadżety dla dzieci i towarzyszyła nam w czasie spotkania.

Część edukacyjną zakończyło wystąpienie profesora Korczowskiego o nowoczesnych kierunkach leczenia NZJ  i najnowszych, trwających badaniach klinicznych. W tej części spotkania goście mogli wypełnić ankietę na temat oczekiwanych tematów kolejnych wykładów i działań „J-elity”. Miło było usłyszeć od chorych i ich bliskich, że wiele odpowiedzi na nurtujące ich pytania usłyszeli właśnie podczas prelekcji. Wiele wątpliwości zostało rozwianych podczas konsultacji z wykładowcami po zakończeniu prezentacji.

Kiedy dorośli byli na wykładach, dzieci przebywały pod opieką wolontariusza Wojciecha Macha. Pacjenci szpitala i odwiedzający chorych przystawali na patio zaintrygowani kolorowymi balonami. Największe zainteresowanie wzbudzały animatorki, które wyczarowywały zwierzęta z balonów, malowały twarze dzieci i wciągały małych i dużych gości pikniku w gry i zabawy. Wyścigowi w workach towarzyszyły gorący doping i salwy śmiechu, zaś wata cukrowa przyciągała małych łasuchów, którzy spalali kalorie na wielkiej dmuchanej zjeżdżalni. Wolontariuszka Alicja Pączek wywoływała uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych zabawną pacynką. Dla dorosłych były pokazy pierwszej pomocy, które przygotował  doktor Paweł Więch wraz ze studentami Studenckiego Koła Naukowego Medycyny w Stanach Nagłych przy Instytucie Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Był też czas na spotkania z wolontariuszami „J-elity”, pomiar ciśnienia tętniczego i konsultacje z wykładowcami. Po wykładach na słuchaczy czekał pyszny obiad bezglutenowy. Goście imprezy wracali do domów bogatsi o wiedzę, uśmiech i wiarę, że pomimo choroby można żyć z radością i pasją.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli zorganizować IBD Day w Rzeszowie; wykładowcom, wolontariuszom, darczyńcom i pracownikom szpitala, którzy nie reagowali na nasze prośby alergicznie i wspierali nas jak mogli. 

Prezes Oddziału Podkarpackiego J-elity  Anna Kuta-Mach
i wolontariuszka Gabriela Mach

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!