Przejdź do treści

Pierwszy Dzień Edukacji o NZJ w Poznaniu. Powstał oddział J-elity w Wielkopolsce!

Mieszkańcy Poznania i całego województwa licznie zjawili się 17 marca w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN na pierwszym w Wielkopolsce Dniu Edukacji o NZJ. Po spotkaniu zawiązał się Oddział Wielkopolski Towarzystwa „J-elita”.

Dzień Edukacji udało się zorganizować dzięki współpracy z prof. dr hab. n. med. Agnieszką Dobrowolską z Kliniki Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, która wraz z dr hab. n. med. Piotrem Ederem zaszczyciła konferencję swoją obecnością.

Jako pierwsza wystąpiła prezes Towarzystwa „J-elita” Agnieszka Gołębiewska, która zaprezentowała cele i działalność stowarzyszenia. Pierwszy wykład wygłosił dr n. med. Adam Bobkiewicz z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu, który przybliżył zebranym tematykę diagnostyki i leczenia przetok przewodu pokarmowego, m.in. nowatorską metodę terapii podciśnieniowej.

Temat przeszczepiania mikrobioty jelitowej jako leczenia wspomagającego w chorobach przewodu pokarmowego, przedstawiła dietetyk Alina Baturo. Po prelekcji na pytania z sali odpowiadała również Prof. Dobrowolska, która wyjaśniła procedurę przeszczepu przeprowadzaną od 2017 r. w kierowanej przez nią klinice.

Zebrani z uwagą wysłuchali również prelekcji Joanny Juszczak, przedstawicielki firmy Pharmabest, o działaniu probiotyków i ich dobroczynnym wpływie na jelita. Wielu uczestników otrzymało ulotki i próbki preparatów wspomagających leczenie NZJ na stoiskach firm farmaceutycznych.

W dalszej części spotkania, dr n. o zdrowiu Emilia Marcinkowska opowiedziała o aspektach życia i radzeniu sobie z chorobą przewlekłą oraz jej wypływie na różne sfery funkcjonowania chorego. Z kolei Marzena Tazbir-Kowalczyk przedstawiła formy wsparcia dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, wyjaśniając m.in. jakie prawa przysługują niepełnosprawnym oraz jak przebiega procedura uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności. Z ostatnią prelekcją wystąpiła Ewa Pietrzykowska z firmy Nestle, która opowiedziała o formach żywienia oraz przedstawiła najnowszą ofertę produktów i preparatów opracowanych dla chorych z NZJ. 

Wykładowcy po swoich wystąpieniach chętnie odpowiadali na pytania uczestników spotkania. Podczas przerwy kawowej była okazja do integracji i wspólnych rozmów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się publikacje „J-elity” oraz porady przedstawicielek firm farmaceutycznych, które przedstawiły ofertę produktów i preparatów  wspomagających leczenie NZJ.

Dzień Edukacji relacjonowały lokalne media. Sprawozdanie z imprezy mogli obejrzeć widzowie programu informacyjnego TVP3 w całej Wielkopolsce oraz wysłuchać odbiorcy poznańskiego Radia Sfera. Przed wydarzeniem w „Gazecie Wyborczej” w Poznaniu ukazał się obszerny wywiad z cierpiącą na chorobę Leśniowskiego-Crohna Anitą Nowak, która stała się ambasadorką spotkania. Jej historię mogli przeczytać również czytelnicy „Kuriera Słupeckiego”. Podziwiamy ją za odwagę.

Dziękujemy wszystkim prelegentom za przygotowanie merytorycznych, a jednocześnie przystępnych wykładów, Prezes Honorowej Małgorzacie Mossakowskiej, która zaangażowała się w organizację spotkania oraz Prezes Agnieszce Gołębiewskiej. Dziękujemy wszystkim wspierającym naszą akcję członkom i wolontariuszom „J-elity”. Przybyłym gościom dziękujemy za udział w konferencji – bez Was nasze wysiłki nie miałyby  sensu. Dziękujemy również Pani Prezes Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO, Dyrektorom Szpitali oraz lekarzom poradni, oddziałów wewnętrznych i gastroenterologicznych z terenu Wielkopolski za włączenie się w promowanie naszej akcji i rozwieszenie plakatów informujących o Dniu Edukacji.  

Dziękujemy również za wszystkie miłe komentarze w mediach społecznościowych, które pojawiły się po konferencji. Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu – utwierdza on nas w przekonaniu, że działalność Stowarzyszenia jest potrzebna w Wielkopolsce.

Mamy nadzieję, że kolejne spotkania będą się cieszyły równie dużym zainteresowaniem.

„J-elita” w Poznaniu i Wielkopolsce  

Po zakończeniu konferencji został powołany Oddział Wielkopolski „J-elity”, w składzie: prezes Hanna Winnicka, wiceprezes Katarzyna Strzelczyk, sekretarz Anita Nowak, skarbnik Halina Burchardt i członek Leszek Bednarek.

Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy. Jeśli chcielibyście pomóc nam w zorganizowaniu Światowego Dnia NZJ (World IBD Day) 19 maja – zachęcamy do kontaktu i czekamy na Was! Jesteśmy otwarci na propozycje spotkań i wyjazdów integracyjnych, wszelkich akcji promocyjnych, wspierania chorych na oddziałach szpitalnych w Wielkopolsce oraz pomocy rodzicom chorych dzieci.   

E-mail: oddzial.wielkopolski@j-elita.org.pl

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!