Przejdź do treści

Pacjenci z chorobami zapalnymi jelit wychodzą z cienia – pokażą się w Sejmie

Nieswoiste zapalenia jelit (NZJ), ze względu na swoje objawy, uchodzą za choroby wstydliwe. Nie wypada o nich mówić publicznie, a pacjenci często doświadczają wykluczenia społecznego. W tym roku z okazji ich święta – Światowego Dnia NZJ – wychodzą z cienia. 21 maja ich portrety zostaną zaprezentowane na wystawie w gmachu Sejmu RP, a oni sami opowiedzą o swoich problemach na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Jelit.

Wystawa zdjęć pacjentów z chorobami zapalnymi jelit oraz nasza obecność w Sejmie, jest dla nas szansą na wyjście z cienia i powiedzenie o codziennych problemach chorych, w większości ludzi młodych – mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes Towarzystwa „J-elita” i matka dwóch córek z chorobą Leśniowskiego-Crohna.  –  Wielu pacjentów z NZJ nosi blizny pooperacyjne na brzuchu, worki stomijne, czasem muszą chodzić w pieluchomajtkach, ale chcą żyć godnie, uczyć się, pracować, zakładać rodziny, podróżować i nie czuć się zepchnięci na margines społeczeństwa.

Zdjęcia autorstwa gastroenterologa prof. Rafała Filipa i fotografika Krzysztofa Pisarka, które dzięki Towarzystwu
„J-elita” zostaną zaprezentowane w Sejmie, przedstawiają dwa oblicza pacjentów. Pełne bólu i rozpaczy, w chwili diagnozy oraz radosne, pokazujące ich pasje, marzenia i wolę życia, pomimo nieuleczalnej choroby.  Po otwarciu wystawy odbędzie się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Jelit, na którym, oprócz parlamentarzystów, klinicystów i ekspertów, w imieniu pacjentów, wypowie się m.in. przedstawiciel Towarzystwa „J-elita”.

Tegorocznym obchodom Światowego Dnia NZJ towarzyszy międzynarodowa kampania „NZJ nie ma granic”. Dlatego organizacja przedstawi w Sejmie bariery utrudniające funkcjonowanie pacjentom i swoje postulaty, m.in.: ● potrzebę wprowadzenia  opieki spersonalizowanej zapewniającej chorym kompleksowe leczenie ● zniesienie dysproporcji między regionami w dostępie do specjalistycznej opieki i innowacyjnych terapii ● obniżenie barier finansowych
i kosztów ponoszonych przez pacjentów, m.in. na dojazdy do odległych szpitali, nierefundowane badanie kalprotektyny w kale ● zmniejszenie trudności w uzyskaniu szybkiej i dokładnej diagnozy uniemożliwiającej wdrożenie odpowiedniego leczenia ● przeciwdziałanie stygmatyzacji i działania na rzecz podniesienia świadomości na temat NZJ ● zniesienie barier w dostępie do toalet w przestrzeni publicznej, które sprawiają, że chorzy boją się wyjść z domów.

Poza wystawą w Sejmie w ramach obchodów Światowego Dnia NZJ Towarzystwo „J-elita” organizuje: ● Piknik Rodzinny w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Glinnej k. Szczecina (sobota 18 maja o godz. 11) ● Wykład gastroenterologa prof. Piotra Albrechta – NZJ – co każdy wiedzieć powinien, sala konferencyjnej L Ogrodu Botanicznego w warszawskim Powsinie (sobota 18 maja o godz. 12.00) ● Warsztaty edukacyjne dla pacjentów i ich bliskich z wykładami: prof. UJ Małgorzaty Sładek – Leczenie nieswoistych zapaleń jelit – korzyści i reakcje niepożądane, dietetyk Agnieszki Dąbek – Jak odżywić niedożywionych w NZJ?, pacjenta Mariusza Kaczaka – Formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych z punktu widzenia pacjenta w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, Aula im. Leona Jakubowskiego – II piętro w tzw. „okrąglaku” (sobota 25 maja, godz. 10).

Ponadto na fioletowo – międzynarodową barwę NZJ – zostaną podświetlone znane obiekty w Polsce, m.in.: most Śląsko-Dąbrowski i Pałac pod Blachą w Warszawie oraz Filharmonia w Szczecinie.

Nieswoiste zapalenia jelit: wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i choroba Leśniowskiego-Crohna (ch.L-C) to przewlekłe choroby autoimmunologiczne, objawiające się bólem brzucha, biegunką (nawet do 20 wypróżnień na dobę), domieszką krwi  w stolcu, zmęczeniem, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Choroba ma fazy zaostrzenia
i remisji. Pacjenci często są hospitalizowani i poddawani operacjom usunięcia fragmentu jelita (w ch.L-C) lub całego jelita grubego (WZJG) połączonym z wyłonieniem stomii. NZJ nierzadko prowadzi do niepełnosprawności i wykluczenia społecznego.  Na całym świecie żyje 10 mln osób z NZJ, w Polsce – 100 tysięcy.

Światowy Dzień NZJ (World IBD Day) obchodzony jest 19 maja z inicjatywy Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Crohna i Colitis Ulcerosa (EFCCA), która  zrzesza organizacje pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit z 46 krajów. Przedstawicielem Polski w EFCCA jest Towarzystwo „J-elita”.

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!