Przejdź do treści

Młodzież z Zamościa edukuje czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna

Uczennice z III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu we współpracy z Towarzystwem „J-elita” edukowały dzieci i młodzież w zakresie objawów choroby Leśniowskiego-Crohna i innych chorób układu pokarmowego oraz problemów, z jakimi zmagają się pacjenci.  

Projekt społeczny, o nazwie „Well Digested” (ang. Dobrze Strawiony) był realizowany od października 2022 r. do marca br. w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. – Tym, co skłoniło nas do stworzenia projektu o tematyce zdrowotnej było powszechne bagatelizowanie podstawowych symptomów chorobowych układu pokarmowego oraz brak świadomości innych o chorobie Leśniowskiego-Crohna, celiakii i refluksu żołądka – mówią jego twórczynie, siedem uczennic z zamojskiego ogólniaka.

Młodzież zorganizowała prelekcje w trzech zamojskich szkołach podstawowych i pięciu ponadpodstawowych. Podczas spotkań zaprezentowała wywiady, które przeprowadziła ze specjalistami i chorymi, m.in. przedstawicielem Towarzystwa „J-elita” z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Stworzyła także profile w mediach społecznościowych, na których w przystępny i czytelny sposób regularnie dzieliła się zdobytą wiedzą. Ostatnią inicjatywą był kiermasz wypieków w III LO w Zamościu. Udało się zabrać 1 tys. zł. Zgromadzone środki zostały przekazane w formie darowizny Towarzystwu „J-elita” i Polskiemu Stowarzyszeniu Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. – Mamy nadzieję, że nasz projekt zwiększy świadomość zarówno młodych, jak i dorosłych w kwestiach profilaktyki oraz wybranych przez nas chorób układu pokarmowego – mówią twórczynie projektu „Well Digested”.

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!