Przejdź do treści

Dzień Edukacji o NZJ w Szczecinie

Kilkadziesiąt osób przybyło 17 listopada 2018 r. do Hotelu Radisson Blu w Szczecinie, by wysłuchać wykładów lekarzy podczas Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita. Spotkanie już po raz piąty zorganizował Oddział Zachodniopomorski Towarzystwa „J-elita”.

Początek należał do pań. Gości przywitała prezes oddziału lek. med. Romana Kosik-Warzyńska, a prezes Zarządu Głównego „J-elity” Agnieszka Gołębiewska przedstawiła działalność stowarzyszenia., Wiceprezes oddziału zachodniopomorskiego Irena Gorczyca skupiła się natomiast w swoim wystąpieniu na jego aktywności..

Z pierwszym wykładem wystąpiła przybyła z Warszawy pediatra-gastroenterolog dr n. med. Katarzyna Karolewska-Bochenek, która przedstawiła niebiologiczne leki stosowane w leczeniu NZJ. Kolejnym prelegentem był znany szczeciński internista-gastrolog dr n. med. Wojciech Marlicz. Jego wykład poświęcony był wpływowi mikrobioty przewodu pokarmowego na stan zdrowia człowieka. Znany z wielu spotkań „J-elity” bydgoski farmaceuta Ariel Liebert mówił o niebezpieczeństwach czających się na aptecznych półkach. Przestrzegał, byśmy kupując leki nie kierowali się modą czy reklamą, tylko zaleceniami lekarzy. Kolejny wykład poświęcony został objawom skórnym towarzyszącym często NZJ. Specjalista dermatolog-wenerolog, lek. med. Ewa Wojdala mówiła o tym, w jakich przypadkach należy zachować szczególną ostrożność. Na przykład chorzy przyjmujący leki immunosupresyjne powinni chronić skórę przed słońcem, bowiem kontakt z nim grozi nieprzyjemnymi konsekwencjami. Następnie na scenę wróciła Romana Kosik-Warzyńska, która tym razem jako specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii przedstawiła nowy lek biologiczny – wedolizumab, który dostępny jest w programie leczenia NZJ finansowanym przez NFZ we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego u dorosłych. Lekarz medycyny rodzinnej Wojciech Just (który nawiasem mówiąc czternaście lat temu przyczynił się do trafnego zdiagnozowania mojej choroby) zwrócił naszą uwagę na wpływ chorób jelit na zaburzenia wchłaniania oraz stan zdrowia pacjentów, w tym ryzyka rozwoju osteoporozy. Ostatnią prelegentką była Joanna Juszczak, która zaprezentowała produkty firmy Pharmabest.

Wykłady spotkały się z żywą reakcją słuchaczy, czego świadectwem były liczne pytania zadawane ekspertom. W przerwie miedzy wykładami goście mogli skorzystać ze smacznego poczęstunku. Każdy uczestnik mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Można było odwiedzić także stoiska firm farmaceutycznych: Pharmabest, Sanprobi i NutriPharma.

Dzień Edukacji po raz kolejny stał się źródłem wiedzy dla chorych i ich najbliższych oraz zintegrował środowisko osób dotkniętych NZJ. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za obecność, wykładowcom za pasjonujące prelekcje, a sponsorom za hojność. Szczególne podziękowania należą się Hotelowi Radisson Blu, który po raz kolejny był gospodarzem spotkania. Dziękujemy również mediom: Radiu Plus, Radiu Szczecin i redakcji gazety „Głos Szczeciński” za nagłośnienie informacji o Dniu Edukacji. Ogromne zainteresowanie mieszkańców miasta i regionu jest dla nas źródłem satysfakcji i motywacji do dalszej pracy.

Irena Gorczyca, wiceprezes Oddziału Zachodniopomorskiego „J-elity”

Wybory władz oddziału

Po wykładach odbyło się walne zebranie członków zachodniopomorskiej „J-elity”. W związku z upływem czteroletniej kadencji wybrano nowe władze oddziału w składzie:

Prezes: Romana Kosik-Warzyńska

Wiceprezes: Irena Gorczyca

Członkowie zarządu: Wiesław Gorczyca, Magdalena Kozłowska, Agnieszka Wójcik

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!