Przejdź do treści

Dzień Edukacji o NZJ w Rzeszowie

W sobotę 10 września 2022 roku w  Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie odbył się  Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit.

Spotkanie rozpoczął  prof.  Bartosz Korczowski, wiceprezes podkarpackiego oddziału „J-elity”. Pomimo padającego deszczu zostaliśmy wprowadzeni w dobry nastrój, który towarzyszył nam już do końca spotkania. Następnie przedstawiono działalność oddziału oraz  grupy wsparcia – „Brygady-J”.

Za sprawą kolejnego prelegenta, lekarza Wojciecha Kudły, dowiedzieliśmy się jak długo powinno trwać leczenie biologiczne (od stycznia 2022 nie ma już limitu czasu trwania terapii). Doktor Magdalena Kaniewska przedstawiała nowe możliwości leczenia biologicznego. Opowiadała jak lekarze muszą czasem lawirować pomiędzy dobrem pacjenta a przepisami ograniczającymi dostęp do innowacyjnego leczenia. Wielu z pacjentów biorących udział w spotkaniu jest w trakcie leczenia biologicznego, dlatego też wykład cieszył dużym zainteresowaniem i padło wiele pytań.

Kolejny wykład poprowadziła dietetyk kliniczny Barbara Matejska. Uczuliła nas byśmy sprawdzali etykiety kupowanych produktów żywnościowych. Najkrócej: im krótszy skład na etykiecie tym zdrowszy produkt w środku.

Psycholog Milena Durasiewicz wystąpiła z wykładem zatytułowanym: „Higiena dla umysłu i fitness dla ciała – zastosowanie psychoterapii poznawczo – behawioralnej w nieswoistych zapaleniach jelit”. Uświadomiła nam oczywistą prawdę: im więcej pozytywnych emocji w nas, tym lepiej się czujemy również fizycznie – a im lepiej czujemy się fizycznie, tym łatwiej również o dobre samopoczucie psychiczne.

Na koniec głos zabrała Małgorzata Skoczylas, przedstawicielka firmy Nestle, która przybliżyła nam ona ofertę produktów tej marki pomocnych chorym na NZJ.

W przerwach pomiędzy wykładami trwały ożywione rozmowy pomiędzy pacjentami, ich rodzinami i lekarzami. Mogliśmy wymienić się doświadczeniem i skorzystać z porad ekspertów i praktyków. To było bardzo owocne spotkanie.

Justyna Bednarz

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!