Przejdź do treści

Dzień Edukacji o NZJ w Poznaniu

Po trzyletniej przerwie, związanej z okresem pandemii 17 czerwca br. w Poznaniu odbył się Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit (NZJ).

 

Pierwszy wykład, na temat leczenia nieswoistych zapaleń jelit i terapii dostępnych w programach lekowych wygłosiła dr n. med. Katarzyna Waszak. Dzięki niej słuchacze dowiedzieli się również o procedurach związanych z wdrożeniem leczenia biologicznego oraz nowych lekach refundowanych przez NFZ.

Kolejną prelegentką była dietetyczka Alina Baduro, która przedstawiła diety wspierające pacjentów w zaostrzeniu i w remisji choroby. Podkreśliła, że w sprawie żywienia na każdego chorego trzeba spojrzeć indywidualnie, uwzględniając stan jego zdrowia.  Poruszyła również temat ziół mogących wspomóc regenerację układu pokarmowego. Ich stosowanie należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

W przerwie między wykładami, podczas poczęstunku, goście spotkania mogli porozmawiać z wolontariuszami z wielkopolskiego oddziału „J-elity”, którzy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi życia z chorobą. Na zgromadzonych czekały także bezpłatne poradniki „J-elity”.

Wzmocnieni posiłkiem i podnoszącą na duchu rozmową, słuchacze wrócili na salę, gdzie rozpoczęła się sesja Q&A (pytania i odpowiedzi), podczas której lekarze z Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego UM w Poznaniu odpowiadali na zadane wcześniej pytania przez pacjentów. Te dotyczyły głównie leczenia, alternatywnych metod terapii i powikłań.

Prowadzony w lekki i humorystyczny sposób wykład farmaceuty dr. n. med. Ariela Lieberta, członka zarządu głównego „J-elity”, „Leki na receptę to nie towar z serwisu aukcyjnego” co chwila wywoływał salwy śmiechu na widowni. Prelegent wskazywał m.in. w jaki sposób leki nie powinny być przechowywane oraz radził gdzie nie powinno się ich kupować.

Psycholożka Milena Durasiewicz przekonywała, że żadna zmiana nie jest możliwa bez zmiany przekonań. Lepsze życie osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna jest niemożliwe bez zaakceptowania choroby. Podkreślała również, jak ważne w trudnych sytuacjach pacjentów i ich najbliższych jest wsparcie psychoterapeuty i psychologa.  Spotkanie zwieńczyła prelekcja przedstawicielki firmy Pharmabest na temat wspomagającej leczenie roli pro i prebiotyków.

Dzień Edukacji o NZJ pokazał, jak ważne jest bezpośrednie spotkanie chorych i ich najbliższych ze specjalistami i innymi chorymi.

Katarzyna Strzelczyk

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!