Przejdź do treści

Dzień Edukacji o NZJ w Lublinie

Po trzyletniej przerwie, związanej z okresem pandemii, 22 kwietnia br. w Lublinie odbył się Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit (NZJ). Poczułam, że nie jest sama, że są ludzie borykający się z podobnymi problemami, którzy rozumieją mnie tak, jak nikt inny – podsumowała jedna z uczestniczek spotkania, która niedawno zapisała się do „J-elity”.

Wykłady, które zorganizowano w Instytucie Medycyny Wsi, poprzedził krótki wstęp prezes zarządu głównego Agnieszki Gołębiewskiej, prezesa lubelskiego oddziału „J-elity” prof. Rafała Filipa i lokalnych przedstawicieli stowarzyszenia.

Pierwszy wykład, zatytułowany „Profilaktyka – o czym pamiętać mając NZJ?”, poprowadziła prof. Aleksandra Banaszkiewicz. Zwróciła ona szczególną uwagę na właściwości witaminy D3, pozytywne i negatywne działanie promieni słonecznych oraz problem coraz częściej występujących zaburzeń psychicznych, który zaczął narastać w okresie pandemii. Przekonywała, by nie lekceważyć nawet na pozór błahych problemów natury emocjonalnej, ponieważ niekiedy mogą mieć poważne konsekwencje.

Wykład dr n. med. Ariel Lieberta „Quo vadis telemedycyno?”, mimo iż przedstawiał ważny temat rozwoju usług medycznych w internecie, nacechowany był dużą dawką humoru. Farmaceuta mówił o patologiach, które szerzą się w sieci: kupowaniu recept i zwolnień przez internet bez konsultacji z lekarzem, czy zdalne „ustawianie” zbilansowanej diety dla całej rodziny wyłącznie na podstawie wieku i płci, a z pominięciem tak ważnych czynników jak m.in. choroby i zażywane leki. Wskazał również na co powinniśmy zwracać uwagę przy kupowaniu suplementów diety.

Po dwóch bardzo ciekawych prelekcjach przyszedł czas na przerwę, podczas której każdy z uczestników spotkania mógł skorzystać z poczęstunku i porozmawiać indywidualnie z wykładowcami. Członkowie oddziału lubelskiego „J-elity” mieli zaś możliwość zapoznania się z osobami, które pojawiły się na spotkaniu stowarzyszenia po raz pierwszy, przybliżali im działalność Towarzystwa i dzielili się swoim doświadczeniem życia z chorobą.

W drugiej części spotkania wykład pod tytułem: „Postępy i nowości we współczesnej endoskopii diagnostycznej i zabiegowej” poprowadził dr n. med. Henryk Gomuła, który bardzo fachowo, a jednocześnie w przystępny sposób przedstawił możliwości obecnej kolonoskopii i gastroskopii. Zwrócił również uwagę jak ważne są badania profilaktyczne i jak niewielkie zmiany można obecnie wykryć i usunąć dzięki rozwojowi endoskopii. Podkreślił także, że polska endoskopia jest na europejskim poziomie, z czego możemy być bardzo zadowoleni.

Całość zakończyła prelekcja na temat szeroko pojętego orzekania o niepełnosprawności oraz programy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, z którą wystąpiła Agnieszka Kańczugowska, Przewodnicząca Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Świdniku. Jej wystąpienie zawierało cenne informacje niezbędne do tego, by m.in. starać się o orzeczenie.

Po każdym wykładzie padały pytania z sali, co świadczyło o dużym zainteresowaniu słuchaczy. Jedna z nowoprzybyłych uczestniczek podsumowała to spotkanie w następujących słowach: Od niedawna jestem członkiem „J-elity” i pierwszy raz wzięłam udział w Dniu Edukacji o NZJ. Idąc na to spotkanie nie miałam żadnych oczekiwań, ale to, co tu usłyszałam, zobaczyłam i odczułam, przerosło moje wyobrażenia o tego rodzaju wydarzeniach. Zdobyłam dużo wiedzy, w tym informacji przydatnych w codziennym życiu. Poznałam wspaniałych ludzi, którzy tworzyli cudowną atmosferę i służyli swoim doświadczeniem. Motywem przewodnim tego spotkania była życzliwość i uśmiech, tak to widziałam. Zaskoczył mnie również wspaniały poczęstunek. Wiem, że będę stałą bywalczynią tego rodzaju spotkań, bo poczułam, że nie jest sama, że wokół są ludzie borykający się z podobnymi problemami, którzy rozumieją mnie tak, jak nikt inny… Było super”

Niech te słowa usłyszą wszyscy, którzy angażują się w działania Towarzystwa „J-elita”.

Beata Budzyńska

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!