Przejdź do treści

Dzień Edukacji o NZJ w Krakowie. Choroba przestała przerażać

W sobotę 2 lutego 2019 r. w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie odbył się Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit, zorganizowany przez Towarzystwo „J-elita”.

To było moje pierwsze spotkanie w tak licznym polskim gronie chorujących na NZJ. Zachorowałam mieszkając w Chinach i tam zaczęłam leczenie. Ponieważ jestem zwolenniczką zdrowej diety, medycyny alternatywnej , suplementacji i ziół, ciekawiło mnie bardzo spotkanie z polskimi specjalistami. Jakie mają podejście do pacjenta, co mogą nam zaoferować, jak postrzegają związek miedzy odżywianiem a chorobą? W Chinach pacjent jest raczej numerkiem. Leki przepisuje się w szpitalach standardowo dla wszystkich takie same. Lekarze nie mają w zwyczaju indywidualnych rozmów z pacjentem i udzielania jakichkolwiek dodatkowych informacji. Dlatego większość mieszkańców Państwa Środka leczy się w Szpitalach Naturalnej Medycyny Chińskiej (ale to już temat na inny artykuł). Byłam przekonana, że wykłady nie wniosą nic specjalnego w moje życie, ale jakże się myliłam…

Przede wszystkim zaskoczyło mnie podejście do pacjenta. Zapamiętam poczucie bezpieczeństwa, jakie ogarnęło mnie podczas wykładu dr hab. med.  Małgorzaty Sładek o nowościach w leczeniu NZJ. Tak wspaniałego lekarza, który z taką pasją mówi o pacjentach i innowacjach, nie spotkałam od bardzo dawna. Myślę, że wszyscy na sali mogli odczuć, że są w dobrych rękach, a lekarze dysponują wiedzą, sprzętem i dostępem do nowoczesnych leków. W obliczu przedstawionych nam możliwości terapii choroba przestała przerażać.

O znaczącej roli diety w nieswoistych zapaleniach jelit przekonałam się na własnej skórze, więc kolejnym pozytywnym zaskoczeniem był wykład dr Agnieszki Kozioł–Kozakowskiej „Wsparcie dietetyczne w okresie remisji”. Zabawna i jakże przydatna prelekcja farmaceuty Ariela Lieberta o niebezpieczeństwach na aptecznych półkach mogłaby być prezentowana w telewizji zamiast reklam leków. Zawierała bardzo konkretne i praktyczne informacje, zwłaszcza dla ludzi, którzy sami bez porady medycznej kupują w aptece przeróżne preparaty, od suplementów i witamin, po leki przeciwbólowe. Na zakończenie przyszedł czas na poruszenie niezwykle ważnego i delikatnego problemu, nurtującego wielu rodziców – jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie. Wykład psycholog Katarzyny Nowak-Ledniowskiej uczył nas nie tylko komunikacji,  ale także pokazał, że życie z chorobą może być również pełne szczęścia, zrozumienia i miłości.

W przerwie na kawę, kanapkę i ciasteczko między prelekcjami można było pogawędzić z innymi członkami „J-elity” oraz wykładowcami, skorzystać z porady pracownika Urzędu Skarbowego, m.in. w zakresie rozliczania rocznej deklaracji podatkowej lub porozmawiać z przedstawicielami Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa o rodzajach wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Zainteresowani mogli zaopatrzyć się także w bezpłatne wydawnictwa dla pacjentów, m.in. w niezwykle przydatny poradnik żywieniowy.

Jestem zachwycona spotkaniem i wdzięczna „J-elicie” za zorganizowanie tak wspaniałego wydarzenia.

Tekst i zdjęcia: Ika Sarna

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!