Przejdź do treści

Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit we Wrocławiu

Żywienie oraz ciąża i laktacja w chorobach zapalnych jelit, koronawirus, prehabilitacja oraz epidemiologia NZJ u dzieci i nowości w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna były tematami Dnia Edukacji o NZJ we Wrocławiu.

Spotkanie, które odbyło się 9 marca we wrocławskim hotelu Radisson Blu ściągnęło sporą grupę zainteresowanych, głównie ludzi młodych. Przyjechała również  prezes Towarzystwa „J-elita” Agnieszka Gołębiewska. Pierwszą prelegentką była dr n. med. Anna Zmarzły, Kierownik Ośrodka Żywienia Klinicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, która mówiła o ryzyku żywieniowych w NZJ i wskazywała na co powinni zwracać uwagę chorzy. Następnie głos zabrał prof. Piotr Eder, Zastępca Kierownika Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przedstawiając obecny stan wiedzy na temat ciąży i laktacji w NZJ. Najważniejsza wiadomość: choroba nie wyklucza macierzyństwa! O tym, że nie powinniśmy bagatelizować wirusa SARS COV-2, przekonywał zebranych prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i ordynator Oddziału Zakaźnego Szpitala na Koszarowej, krajowy ekspert od pandemii i koronawirusa.

Prehabilitacja, choć jeszcze nieznana, jest  przyszłością medycyny. O tym, co oznacza ten termin i czym prehabilitacja różni się od rehabilitacji, opowiadała dr n. med. Dagmara Bogdanowska-Charkiewicz, Przewodnicząca Sekcji Żywienia Klinicznego i Metabolizmu

Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego. Więcej na ten temat przeczytają Państwo w jej artykule na s. …. Kolejną prelegentką była dr n. med. Elżbieta Krzesiek z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, która wygłosiła wykład zatytułowany „Epidemiologia, czynniki ryzyka i historia naturalna NZJ u dzieci”. Niestety, pacjent ów pediatrycznych przybywa. Znane są przypadki maluchów zdiagnozowanych już w okresie niemowlęcym. Statystyki wskazują, że co czwarte zachorowanie na NZJ przypada na dziecko.

Ostatnim wykładowcą był  dr n. med. Robert Dudkowiak z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz organizator konferencji jako prezes Dolnośląskiego Oddziału Towarzystwa „J-elita”. Jego wykład został poświęcony nowościom w leczeniu NZJ, m.in. nowemu doustnemu lekowi małocząsteczkowemu – upadacytynibowi. Niedługo po wydarzeniu we Wrocławiu, dzięki zabiegom „J-elity”, preparat wszedł do refundacji w ramach programów lekowych dla pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

Po wykładach słuchacze mieli możliwość zadawania pytań specjalistom, zabrali także głos na temat terapii biologicznej. W przerwie uczestnicy wydarzenia mogli się posilić – szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pierniki w kształcie serca z logotypem „J-elity” – oraz skorzystać z licznych publikacji Towarzystwa „J-elita”. Zapraszamy na kolejne spotkanie do Wrocławia!

Kamil Kowalczyk

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!