Przejdź do treści

Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit w Gdyni

Około siedemdziesiąt osób zjechało 13 kwietnia 2024 r. do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, by wysłuchać wykładów specjalistów zajmujących się opieką nad pacjentami z chorobami zapalnymi jelit.

Wśród słuchaczy dominowały osoby młode, co potwierdza,  że choroba dotyka je w największym stopniu.  Na spotkanie przyjechała także prezes „J-elity” Agnieszka Gołębiewska, która opowiedziała o działalności stowarzyszenia. Inauguracyjny wykład, na temat leczenia żywieniowego, które jest sprawdzoną i refundowaną terapią dla dzieci z chorobą Leśniowskiego-Crohna, wygłosiła prof. Agnieszka Szlagatys-Sidorkiewicz. O roli diety przeciwzapalnej w NZJ mówiła dietetyk kliniczna Beata Ossowska-Dorosz.

Pacjenci z NZJ często nie zdają sobie sprawy, jakiego rodzaju wsparcie może zaoferować im system edukacji. Tę właśnie lukę uzupełniła Bogumiła Bieniasz p.o. dyrektor Wydziału Edukacji urzędu Miasta w Gdańsku. Zasady orzekania o niepełnosprawności przedstawiła z kolei Izabela Chorzelska, przewodnicząca Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Gdańsku. Po jej wystąpieniu odbył się panel pytań dotyczących ulg i udogodnień dla pacjentów z orzeczeniem.

Po przerwie kawowej dr Łukasz Dobosz opowiedział o leczeniu chirurgicznym w NZJ. Operacja to ostateczność, ale wykonuje się ją po to, by podnieść jakość życia chorych. Nowe leki stosowane w NZJ to coś, co chyba najbardziej interesuje pacjentów. O innowacyjnych specyfikach i terapii biologicznej mówił dr hab. Michał Brzeziński. Jego prelekcja była przyczynkiem do dyskusji o doświadczeniach pacjentów z „biologią”. Powikłania w NZJ przybliżyła słuchaczom  dr Joanna Wypych. Na zakończenie spotkania wystąpiła psycholog Anna Piecunko, która radziła, jak się uporać z trudnymi emocjami w chorobie i wprawiła wszystkich w dobry nastrój ćwiczeniami relaksacyjnymi.

Uczestnicy spotkania wracali do domów wzbogaceni o wiedzę, kontakty z innymi chorymi i poradniki „J-elity”.

Kamil Kowalczyk

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!