Przejdź do treści

Dni Edukacji o NZJ w Białymstoku

W sobotę 5 listopada 2016 roku w Zespole Szkół Gastronomicznych w Białymstoku  odbyły się Dni Edukacji. W tym roku wyjątkowe, ponieważ była to pierwsza konferencja zorganizowana wspólnie z podlaskim oddziałem Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Otwarcie konferencji i przywitanie wszystkich gości, w tym Wiceprezydenta Miasta Białegostoku Rafała Rudnickiego, Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Kazimierza Dudzińskiego, kierownika Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Alergologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, prof. dr hab. n. med. Dariusza Lebenszteina oraz Marka Józefowicza, dyrektora Zespołu Szkół Gastronomicznych w Białymstoku – naszego gospodarza – rozpoczęliśmy punktualnie o godzinie 10.

Pierwszy wykład „Monitorowanie celiakii i nieswoistych chorób zapalnych jelit” poprowadziła dr n. med. Katarzyna Kondej-Muszyńska z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Alergologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, po niej wystąpiła dr n. med. Anna Bobrus-Chociej (z tej samej placówki) z prezentacją pt.:  „Witamina D3 – rola prozdrowotna i objawy niedoboru. Aktualne rekomendacje suplementacji wit. D3″. Ciekawe prelekcje zainspirowały przybyłych do zadawania wielu pytań, na które wykładowcy udzielali obszernych odpowiedzi.

Następnie wystąpiła psycholog Marta Twarowska mówiąca o wsparciu dzieci z chorobą przewlekłą oraz ich rodzin, problemach psychologicznych jakie mogą wystąpić w związku z dolegliwościami oraz sposobach ich rozwiązywania. Dietetyk Anna Kuczkin opowiedziała o tym, czy istnieje coś takiego jak leczenie przez żywienie, i czy zdrowie zaczyna się w głowie. Ta część konferencji cieszyła się największym zainteresowaniem wśród uczestników. Pytaniom nie było końca.

Na zakończenie wystąpiły przedstawicielki firm Nestle i Ferring: Anna Winckiewicz z wykładem „Leczenie przez żywienie” oraz Joanna Wojtkielewicz opowiadająca o akcji „Flaki rozrabiaki, czyli jelita w sieci”.

Po wykładach wszyscy mogli skorzystać z poczęstunku zorganizowanego przez naszych gospodarzy, czyli uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych oraz białostockie lokale należące do programu „Menu bez glutenu”, zapoznać się z ofertą firm Nestle oraz Oleofarm oraz otrzymać Kwartalniki, poradniki i inne wydawnictwa „J-elity”, a także, a może przede wszystkim wymienić się doświadczeniami i porozmawiać.

W tym samym czasie odbywały się konsultacje z psychologiem oraz dietetykiem. Nie na wszystkie pytania Panie mogły odpowiedzieć w czasie swoich wykładów, dlatego każdy chętny uczestnik konferencji mógł z nimi porozmawiać na osobności. Kolejka była naprawdę spora.

Dzieci także się nie nudziły. Przygotowaliśmy osobną salę, w której opiekę nad nimi sprawowały nasze wolontariuszki. Wśród atrakcji było malowanie twarzy, nauka Zumby, zabawy kreatywne z Pomysłową Kredką, a także warsztaty z psychologiem. Każdy milusiński dostał również drobny prezent.

Spotkanie przebiegało w bardzo ciepłej i przyjaznej atmosferze. Cieszymy się, że mogliśmy połączyć dwa jakże bliskie sobie środowiska CUDaków i bezglutenowców.

Bardzo dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna, a w szczególności gościom, prelegentom, firmom wspierającym inicjatywę, wszystkim uczestnikom, wolontariuszom i organizatorom.

Tamara Sołtan

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!