Przejdź do treści

Aktywność fizyczna korzystna w nieswoistych zapaleniach jelit

Aktywność fizyczna może zmniejszyć lęk u pacjentów w remisji oraz z łagodną i stabilną postacią nieswoistych zapaleń jelit (NZJ). Do takich wniosków doszli uczeni z Uniwersytetu Manitoba w kanadyjskim Winnipeg.

Naukowcy przeanalizowali osiem badań z lat 2011-2023, w których wzięło udział łącznie niemal 400 pacjentów. Wśród nich nie było osób z aktywną i ciężką postacią choroby, ponieważ mogą one nie być w stanie uprawiać aktywności fizycznej w takim stopniu jak lżej chorzy. W badaniach oceniano wspomagającą rolę aktywności fizycznej w terapii NZJ. Wszystkie wykazały, że jest ona bezpieczna dla chorych. Uczeni nie znaleźli żadnych dowodów na to, że aktywność fizyczna poprawia jakość życia związaną ze stanem zdrowia. Stwierdzili jednak, że zmniejsza poziom lęku u osób z łagodnym przebiegiem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna. Dane dotyczące innych objawów, takich jak bóle brzucha i stawów, zmęczenie i stres, nie były jednoznaczne.

Niestety, narzędzia badawcze wykorzystane w analizowanych testach nie pozwoliły ocenić, jaki rodzaj aktywności (sprawdzano m.in. jogę, ćwiczenia aerobowe i trening oporowy), może być korzystny dla pacjentów z NZJ, nie przy tym wpływając na zaostrzenie objawów choroby, takich jak zmęczenie czy ból brzucha. Naukowcy stwierdzili, że wymagałoby to większej liczby randomizowanych, kontrolowanych badań.

Dr n. med. Ariel Liebert

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim!