Przekaż darowiznę

Przekaż 1% procent

1 procent

39 medali polskich paraolimpijczyków w Rio

Polska potęgą w sporcie osób niepełnosprawnych! Na zakończonych 18 września XV Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich nasza reprezentacja zdobyła 39 medali.

Igrzyska paraolimpijskie, podczas których Towarzystwo „J-elita” kibicowało naszej drużynie, zakończyły się w nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu. Licząca 90 sportowców reprezentacja Polaków zdobyła rekordowe 39 medali: 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. To o trzy krążki więcej niż w najlepszej do tej pory paraolimpiadzie w Londynie. W tabeli medalowej Polska zajęła dziesiąte miejsce. Wygrali Chińczycy przed Wielką Brytanią i Ukrainą. Nasi zawodnicy udowodnili, że chorzy i niepełnosprawni mogą realizować pasje, cieszyć się życiem i odnosić sukcesy. Gratulujemy! Oto nasi medaliści:

Złoto
Ewa Durska – lekkoatletyka, pchnięcie kulą.Zawodniczka wynikiem 13,94 m poprawiła w piątym podejściu rekord świata.
Maciej Lepiato – skok wzwyż (T44). Zaliczył wysokość 2.19 m, pobijając  rekord świata.
Barbara Niewiedział – bieg na 1500 m (T20). Zdobyła też brąz na 400 m.
Natalia Partyka – tenis stołowy (kategoria 10). To jej czwarty z rzędu złoty medal na paraolimpiadzie w tej kategorii.
Natalia Partyka, Karolina Pęk i Katarzyna Marszał –tenis stołowy (kategoria C6-10).W meczu o złoto wygrały z drużyną Chin.
Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław – kolarski wyścig ze startu wspólnego (kategoria B). Wyprzedziły Irlandki o blisko minutę.
Maciej Sochal – rzut maczugą (F32). W swojej najlepszej próbie rzucił 33,91 m, wyprzedzając o 22 cm Greka Athanasiosa Konstantinidisa.
Jakub Tokarz – kajakarski sprint (KL1). Z czasem 51.84 pobił swój rekord życiowy.
Rafał Wilk – jazda indywidualna na czas (H4). Cztery lata temu w Londynie zdobył dwa złote medale, w tym jeden w jeździe indywidualnej na czas.

Srebrne medale
Patryk Chojnowski – tenis stołowy (klasa 10). W finale przegrał 2:3 z Chińczykiem Yang Ge.
Rafał Czuper – tenis stołowy (klasa 2). W finale pokonał go Francuz Fabien Lamirault.
Michał Derus – lekkoatletyka, bieg na 100 metrów w kategorii T47 (częściowo amputowane górne kończyny). Do mety przybiegł z czasem: 10,79 sek.
Alicja Fiodorow – bieg na 200 m (T47). W uzyskała czas 25.61 i przegrała z Amerykanką Deji Young.
Alicja Fiodorow – lekkoatletyka, bieg na 100 metrów w kategorii T47. W finale uzyskała czas 12,46 s. To jej szósty medal igrzysk paraolimpijskich.
Anna Harkowska – kolarstwo torowe, jazda indywidualna na czas (C5).
Anna Harkowska – kolarski wyścig ze startu wspólnego (C5).To jej piąty srebrny medal paraigrzysk.
Robert Jachimowicz – lekkoatletyka, rzut dyskiem w kategorii F52. To był pierwszy medal dla Polski.  Jachimowicz w swojej najlepszej próbie uzyskał 19,10 m.
Lucyna Kornobys – pchnięcie kulą (F34). Uzyskała wynik 8.00 m.
Karolina Kucharczyk – skok w dal (T20). Medal zdobyła skokiem na odległość 5,55 m. Cztery lata  wcześniej stanęła na najwyższym stopniu podium.
Wojciech Makowski – pływanie, 100 m stylem grzbietowym.
Daniel Pek – bieg na 1500 m (T20). Uzyskał czas 3.56,17, minimalnie wyprzedzając Irańczyka Peymana Nasiriego.
Dariusz Pender, Michał Nalewajek i Jacek Gaworski – szermierka,drużynowy floret na wózkach. Przegrali w finale z Chińczykami  27:45.
Janusz Rokicki – pchnięcie kulą (kategoria F57 – po amputacji nogi). Przegrał z Chińczykiem Wu Guoshanem o 16 centymetrów. W Londynie również zdobył srebro.
Krystyna Siemieniecka – tenis stołowy, singiel kobiet. W finale przegrała z Ukrainką Natalią Kosminą.
Bartosz Tyszkowski – lekkoatletyka, pchnięcie kulą w kategorii F41. Uzyskał 13,34 m. Do złota zabrakło mu tylko jednego centymetra.
Rafał Wilk – kolarski wyścig ze startu wspólnego (H4). Dzień wcześniej został mistrzem paraolimpijskim w jeździe indywidualnej na czas.
Marzena Zięba – podnoszenie ciężarów (+86 kg). Medal zdobyła podnosząc sztangę o wadze 134 kg.

Tenisiści stołowi (fot. Adrian Stykowski)

Tenisiści stołowi (fot. Adrian Strykowski)

Brązowe medale
Adrian Castro – szermierka na wózkach. W walce o brązowy medal wygrał 15:8 z innym Polakiem, Grzegorzem Plutą.
Patryk Chojnowski, Piotr Grudzień, Marcin Skrzynecki – tenis stołowy.W meczu o trzecie miejsce nasi tenisiści stołowi pokonali Francuzów 2:0.
Piotr Grudzień – tenis stołowy (klasa8). W o brąz pokonał Chińczyka Chaoquna Ye, wygrał 3:2.
Oliwia Jabłońska – pływanie kobiet, 100 metrów stylem motylkowy.W finale uzyskała czas 1:08.77. W Londynie na tym samym dystansie zdobyła srebro.
Kamila Kubas – kajakarski sprint na 200 m (KL1). Przepłynęła w czasie 1:00.23.
Michał Nalewajek, Dariusz Pender, Kamil Rząsa – drużynowy turnieju szpadzistów. W boju o brąz Polacy pokonali Greków 45:29.
Barbara Niewiedział – bieg na 400 m (T20).
Milena Olszewska – łucznictwo klasyczne. Obroniła trzecie miejsce wywalczone w Londynie.